صفحه شخصی فرشاد حکیمی   
 
نام و نام خانوادگی: فرشاد حکیمی
استان: گیلان
رشته: کارشناسی ارشد عمومی
تاریخ عضویت:  1390/11/22
 روزنوشت ها    
 

 تصاویر زیبا از شمال ایران بخش عمومی

14

آشنـایی با گیـلان و دیـدنی های این استـان رویـاییاستان گیلان با مساحت 14711 کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران جای گرفته است. این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استان های اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان در جنوب و کشور استقلال یافته آذربایجان و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است. رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است،‌ آن را از استان مازندران جدا می کند. آب و هوای گیلان، معتدل مدیترانه‌ای و ناشی از آب و هوای کوهستانی البرز و دریای خزر است.
گیلان، با پیشینه فرهنگی غنی، با بیش از هفت هزار سال تاریخ بهرمند است. در گیلان بویژه در روستاها، بیشتر از هر جای ایران مهرگان جشن گرفته می شود. زمان همه این جشنها مصادف است با پایان فصل برداشت محصولات کشاورزی. در واقع این جشنها مراسم سپاسگزاری از ایزد مهر و بار آوری است که یاور چند هزار ساله ی دهقانان  می باشد. در بسیاری از روستاهای گیلان جشن خرمن در این ایام برگزار می شود.
بر اساس تقسیمات کشور سال 1375 این استان به مرکزیت رشت، 12شهرستان، 35شهر، 30 بخش، 99 دهستان و 2763 آبادی دارد. شهرستان های استان عبارتند از: آستارا،‌ آستانه اشرفیه، بندر انزلی، رشت، رودبار، رودسر، شفت،‌ صومعه‌سرا، طوالش،‌ فومن، لاهیجان و لنگرود. جاذبه‌های طبیعی گیلان را می‌توان به بخش های زیر تقسیم کرد:

سواحل دریا: شهرهای رودسر، آستارا، بندر انزلی، کلاچای، چابکسر و کیاشهر، در کنار دریا قرار دارند. طول ساحل دریا، در استان گیلان به ۲۲۰ می‌رسد.

تالاب‌ها‌:
تالاب انزلی، از جمله زیباترین مناظر آبی ایران است. تالاب انزلی، از مهم‌ترین تالاب‌های جهان محسوب می‌شود که به همین دلیل، کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌ها، در این شهر مورد تصویب واقع شده ‌است. این تالاب، از سال ۱۳۸۴ خورشیدی در معرض خطر نابودی قرار گرفته‌ است.

جنگل‌ها:
جنگل‌های لنگرود در لیلا کوه، جنگل‌های تالش، جنگل‌های لاهیجان و جنگل‌های دیلمان و سیاهکل از جمله جنگل‌های زیبا و دیدنی گیلان است که علاوه بر این رودها، آب های معدنی و بزرگترین دریاچهٔ
جهان
(دریاچه کاسپین) که در شمال این استان واقع شده ‌است.

مناطق ییلاقی گیلان که در حال حاضر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارتند از: نواحی ییلاقی جواهردشت؛ در ارتفاعات شرق گیلان، منطقهٔ شمالی کوه زیبای سماموس قرار دارد و ییلاقِ نواحی چابکسر، قاسم آباد، واجارگاه، کلاچای و رحیم‌آباد به شمار می‌رود. این ییلاق، از زیباترین نقاط جغرافیایی ایران محسوب می‌شود.

ییلاق‌های واقع در مسیر درهٔ رودخانه پلرود شهر کلاچای همینطور ییلاق‌های دیلمان و اسپیلی؛ ییلاق‌های این ناحیه، هم از نظر چشم‌انداز و هم از نظر آثار تاریخی و فرهنگی
دارای اهمیت بسیار است.

ییلاق‌های نواحی رودبار؛ این ییلاق‌ها را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد: نخست ییلاق‌های واقع در شرق سفیدرود که عمدتاً در بخش عمارلو، توتکابن و پره‌سر قرار دارند و همچنین ییلاق‌های تالش و آستارا.

منطقه تی تی سرا در
دامنه های درفک
رودسر ، رحیم آباد ، سفید آب
چهره تابستانی قلعه رودخان
چهره زمستانی قلعه رودخان
مجموعه تاریخی قلعه رودخان
خزانه برنج در صومعه سرا
جاده باصفای کیسوم
ساحل زیبای کیسوم
جنگل های پائیزی ماسال
دورنمایی از لاهیجان
لاهیجان در زمستان
شالیزارهای برنج در اطاق ور ، لنگرود
روستای انارکول در شهرستان
رودبار
ارتفاعات منجیل
آق اولر در تالش
منطقه سیاهکل


یک شب برفی در رشت
اسکله بندر انزلی در شب
تالاب انزلی


بام سبز لاهیجان
تصاویر هوایی از استان گیلان


سواحل دریای خزر
نشای برنج در آهندان لاهیجان


طبیعت ییلاقی شکردشت در تالش


ارتفاعات تالش
شالیزار های برنج گیلان
برداشت برنج در شالیزارهای گیلان


ماسوله در زمستان برفی
آستارا - آبشار لاتون


آستارا - مرداب استیل
آستارا - گردنه حیران
یکشنبه 30 بهمن 1390 ساعت 10:25  
 نظرات    
 
سید ابراهیم موسوی نژاد 17:30 یکشنبه 30 بهمن 1390
1
 سید ابراهیم موسوی نژاد
گیلان شهر دلیر مردانی از قبیل میرزا کوچک خان جنگلی است.
که در راه حفظ این کشور خون خودشون رو فدا کردند.
یادشان گرامی باد.
مجید صابر 20:40 یکشنبه 30 بهمن 1390
2
 مجید صابر
ممنون جناب حکیمی . به نظر عزیزان با جلب توریست نمی توان از این طبیعت زیبا قومی را از بیکاری و ... نجات داد . حیف که درک موضوع جدی گرفته نمی شود.
مائده علیشاهی 20:30 پنجشنبه 4 اسفند 1390
0
 مائده علیشاهی
فوق العاده زیبا...چقدر لباس زنان خوشکل بود...دلم خواست:)
بهزاد اکابری 19:46 آدینه 5 اسفند 1390
0
 بهزاد اکابری
هر چه میگردم در واژگان موجود ذهنم نمیتوانم واژه ای در خور اینهمه زیبایی بیابم. هر چه بگویم باز هم برای این همه زیبایی ناکافی است. از خدا ممنونم که یکی از بهترین قطعات بهشت را در شمال سرزمین ما قرار داده. امیدوارم همه ما ایرانی ها چه ساکنین عزیز این منطقه و چه مسافرینی که گاه و بیگاه به این بهشت زیبا شبیخون میزنند و همه وهمه قدر دان و پاسبان این زیبائیها باشیم. امیدوارم.
بهزاد اکابری 19:53 آدینه 5 اسفند 1390
0
 بهزاد اکابری
جناب مهندس صابر عزیز از همین جا به شما که در گیلان و شهر باران، رشت زندگی میکنید سلام میکنم، دست شما رو میفشارم و رسماً اعتراف میکنم که به حال شما غبطه میخورم. یکی از شهر هائی که من خیلی دوست دارم شهر رشت هست، به خاطر مردم خوب و باصفا و تمام زیبایی های موجود در این منطقه.
یادم رفت از جناب حکیمی هم تشکر ویژه کنم به خاطر انتخاب مطلب به این خوبی.